اصلى تبریز بازیکن قرارداد گل محمدی بازیکنان

اصلى: تبریز بازیکن قرارداد گل محمدی بازیکنان هواداران هواداران تراکتورسازی قرارداد بازیکنان

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود / امین تارخ

امین تارخ بعد از دو سال دوری از تلویزیون بار دیگر با سریال رمضانی «رهایم نکن» به تلویزیون بازگشته هست. او که در سریال های رمضانی متعددی ایفای نقش کرده هست، در ا

امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود / امین تارخ

امین تارخ: امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود

عبارات مهم : سریال

امین تارخ بعد از دو سال دوری از تلویزیون بار دیگر با سریال رمضانی «رهایم نکن» به تلویزیون بازگشته هست. او که در سریال های رمضانی متعددی ایفای نقش کرده هست، در این زمینه می گوید: من کارم بازیگری است چه ایام رمضان باشد، چه عید و چه مناسبت های دیگر. حال اگر به شکل تصادفی چندین کار رمضانی داشته ام به این علت بوده است که تلویزیون کارهای ماه رمضان را جدی تر می گیرد. تلویزیون اصولا در این مناسبت بودجه بیشتری قائل می شود و سوژه های قابل طرح را گزینش می کند و اصولا ریسک بیشتری می کند.

این بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون در گفت وگویی با ایسنا، راجع به ی مباحثی چون دلایل دوری از تلویزیون، لزوم رعایت اصل چندصدایی در صداوسیما، حضور در تلویزیون با سریال های رمضانی، مخاطبان از دست رفته این رسانه و گرایش آنها به سریال های ترکیه ای، شیوه نظارت بر برنامه ها و مدیریت ها سخن گفت.

دوری از تلویزیون
امین تارخ که در سریال هایی چون «معصومیت از دست رفته»، «جراحت» و «اغماء» ایفای نقش کرده هست، راجع به علت دوری طولانی مدت از تلویزیون، اظهار کرد: در این سال ها پیشنهادهای بسیاری جهت بازی در تلویزیون شده است است ولی بنده در شرایطی هستم که قرار نیست غلط های غیرقابل برگشت مرتکب شوم؛ بنابراین همکاری ام را با تلویزیون کم کردم و به عنوان نمونه از ۲۰ پیشنهاد، یک پیشنهاد را گزینش کردم.

او راجع به علت گزینش سریال «رهایم نکن» به کارگردانی محمد مهدی عسگرپور، توضیح داد: این سریال کارگردانی دارد که صاحب قدرت مورد نیاز جهت ساخت مجموعه تلویزیونی جالب است و از طرفی پیش از این هم با همدیگر همکاری داشته ایم و البته بیش از همکار، با هم دوست هستیم. از طرفی صاحب فیلمنامه ای است که سوژه و قصه دارد و حرفی جهت طرح کردن که جذابیت های مورد نیاز را داشته باشد. این مجموعه جزو نادر سریال هایی است که یک سناریو آماده داشته هست. زمانی که شما صرفا با یک طرح روبه رو هستید، حتما آن را نمی پذیرید و اعتماد مورد نیاز به فیلمنامه ندارید.

تلویزیون کارهای رمضان را جدی تر می گیرد
این بازیگر راجع به حضور پررنگ در سریال های رمضانی، توضیح داد: من کارم بازیگری است چه ایام رمضان باشد، چه عید و چه مناسبت های دیگر. حال اگر به شکل تصادفی چندین کار رمضانی داشته ام به این علت بوده است که تلویزیون کارهای ماه رمضان را جدی تر می گیرد. تلویزیون اصولا در این مناسبت بودجه بیشتری قائل می شود و سوژه های قابل طرح را گزینش می کند و اصولا ریسک بیشتری می کند. به عنوان مثال در سریال «اغماء» خیلی بحث بود که اساسا قضیه شیطان و ابلیس مطرح شود و بالاخره این ریسک را کردند و مطرح کردند و در ماه مبارک می توانستند این کار را بکنند و یا کار «جراحت» که یک فردی فرد دیگر را دوست دارد و پیش از محرمیت با مشکلاتی مواجه می شوند که این مساله مطرح شد و هیچ اتفاق بدی هم نیفتاد.

امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود / امین تارخ

او با اشاره به سریال رمضانی «رهایم نکن» و محتوای آن مطرح کرد: مجموعه «رهایم نکن» شاید شبیه به کارهای دیگر کارگردان نباشد ولی به هر حال آقای عسگرپور کاراکتری دارد که در همه کارهایش جای پا و نشان شخصیتی اش وجود دارد. اتفاقا این سناریو یکی از جذابیت هایش این است که راجع به موضوعی صحبت می کند که قبلا به اندازه کافی راجع به آن بحث شده است ولی شعار داده شده است هست، مثل جنگ که به اندازه کافی راجع به آن صحبت شد ولی حتی یک فیلم جنگی به درد بخور نداریم. عنوان این سریال راجع به حلال و حرام است.

در حالی که آن ور چند سال از جنگ جهانی دوم گذشته هنوز نجات سرباز رایان ساخته و پخش می شود و آدمی حیرت می کند که چقدر در این فیلم بلد هستند خودشان را مظلوم نشان دهند. بلد هستند چگونه آن واقعیتی که برایشان افتاده است را به شکل تراژیک نمایش دهند و هزینه کنند و زحمت بکشند. ما هم راجع به حلال و حرام و جنگ و همه این ها صحبت کرده ایم که تاکنون هیچ اثری نداشته هست. جهت اینکه با تبلیغات و شعار دادن کارمان را پیش می بریم.

رهایم نکن شعار نمی دهد
تارخ با اشاره به فیلمنامه «رهایم نکن» گفت: اساسا سناریو «رهایم نکن» شعار نداده هست. یک آدمی را در یک موقعیت خاص قرار داده و زجری که بابت خطایی که انجام داده می کشد و تماشاگران شاهد آن هستند. به نظرم اگر قرار باشد تأثیر بگذارد واقع گویی و پرهیز از شعار زیاد در تماشاگر نفوذ پیدا می کند تا شعار صرف.

این بازیگر راجع به کاراکتر حاج رسول در مجموعه «رهایم نکن» نیز توضیح داد: در این سریال نقش یک حاجی به نام رسول را بازی می کنم که یک زمانی در زندگی اشتباهی کرده است و خودش، خودش را به چالش می کشد.

امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود
امین تارخ در پاسخ به اینکه آیا رویکرد چندصدایی در تلویزیون بعد از گذشت سال ها دیده می شود، اظهار کرد: امیدوارم تلویزیون ما چندصدایی شود و کمی به آن شعارهایی که ۳۰، ۴۰ سال پیش می دادند و می دادیم عمل کنیم. اینکه بعد از ۴۰ سال صداوسیما تازه به این نتیجه رسیده است که رویکرد چندصدایی داشته باشد اتفاق مبارکی هست، ولی من کمی ناامیدم و فکر می کنم نه فقط تلویزیون ما، بلکه فرهنگ ما در این مملکت به گونه ای برنامه ریزی شده است است که سلیقه های متفاوت می آیند و تغییرات متفاوت می دهند.

به علت اینکه جهت مدیریت فرهنگی این مملکت هزارصدایی است و نه چندصدایی و هر کسی ساز خودش را می زند. تلویزیون یک جور ساز می زند، سینما یک جور، تئاتر یک جور و وزارت ارشاد طور دیگری ساز می زند. اصولا مباحث فرهنگی به گونه ای مدیریت می شود که هر لحظه یک قیچی بزرگ سانسور پشتش است و قرار است آن تصمیم بگیرد که چه صدایی پخش شود و چه صدایی پخش نشود.

این بازیگر در ادامه این پرسش مطرح کرد: فکر می کنم اگر قرار است صاحب یک نظام مستحکم در جامعه باشیم، باید چندصدایی بودن که دیر هم اتفاق افتاد، هر چه سریعتر اتفاق بیفتد. هر چند این مطلب را تعارف تلقی می کنم که قرار هست، چندصدایی باشد. هر لحظه قرار بوده و هرگز واقعا اتفاق نیفتاده هست. اگر اتفاق می افتاد شاهد یکسری گله های دست جمعی نمی بودیم. اگر ریز ریز حرف ها زده شود و تبدیل به فریاد نشود، خیلی جالب تر است و نشان می دهد ما صاحب رشد، تمدن و صاحب عقل هستیم و بلد هستیم گفت وگو کنیم و مذاکره داشته باشیم. ولی زمانی که جامعه ما تبدیل به تک صدایی می شود احتمالا یک فشارهایی ایجاد می شود.

جریمه هایی می شویم که بعدا تصمیم می گیریم چندصدایی را گزینش کنیم. این حرف ها زیربنای محکمی ندارد آیا که مدیریت یک دستی ندارد و تصمیم گیری حساب شده است و از قبل گرفته شده است وجود ندارد و همه سلیقه ای هست. اصولا با رفتن یک مدیر آن سلیقه و آن تفکر و تلقی هم می رود و جایش تفکر و تلقی دیگری می آید که جایش را باید از صفر شروع کند. امیدوارم این چندصدایی که مطرح می شود در صداوسیما شوخی نباشد. ما این مملکت را دوست داریم و هر چه متعلق به مملکت باشد را دوست داریم و باید این چندصدایی را بپذیریم.

تارخ در ادامه در پاسخ به این پرسش که در طول این سال ها با محدودیت هایی که تلویزیون داشته هست، چگونه خودتان را با شرایط وفق داده اید، اظهار کرد: من هم شرایط خوبی نداشتم. شما اگر کارهای ۱۰ سال قبل من را با ۱۰ سال قبل تر ببینید متوجه می شوید که قابل قیاس نیست. این محدودیت ها جوان و پیشکسوت نمی شناسد. موقعی که شرایط سخت باشد جهت همه سخت هست. جهت من پیش آمده است پنج سال کار نکنم جهت اینکه شرایطی بوده که دلخواه من نبوده است.

این بازیگر در همین زمینه به سریال هایی که در آن ایفای نقش کرده هست، اشاره کرد و گفت: سال ۸۲ «معصومیت از دست رفته» کار کردم و بعد از چهار سال «اغماء» و «جراحت» را کار کردم و سه سال بعد سریال دیگری را کار کردم و امسال هم سریال «رهایم نکن» را کار می کنم. در طول ۱۱ سال بازی کردن در چهار مجموعه که همکاری نشد! ولی چیزهایی که چه بازیگران جوان و چه صاحب کسوت را از تلویزیون بعد می زند دایره تنگ سوژه ها در آن هست. از طرفی مدیریت های ضعیف و مدیریت های باری به هر جهت به جای آنکه برطرف بحران کنند بحران سازی می کنند و مقوله فرهنگ هیچ گاه جدی گرفته نمی شود. در حالی که کافی است در یکی از این موارد که مطرح کردم از مقوله فرهنگ عقب بیفتیم.

وقتی در اوج بودیم تلویزیونی مثل ترکیه در حضیض بود
بازیگر «معصومیت از دست رفته» با اشاره به سریال های دوام که پیش از این در تلویزیون ساخته شد و در مقایسه با سریال های این روزهای تلویزیون، گفت: زمانی بود که تلویزیون «امام علی(ع)»، «سربداران»، «بوعلی سینا» و «هزاردستان» تولید می کرد و زمانی امید این وجود داشت که کشورهای حاشیه خلیج فارس این آثار را خریداری می کردند. یادم می آید سریال «اغماء» به وسیله کشورهای حاشیه خلیج فارس خریداری شد و تحت عنوان دیگری آن را پخش کردند؛ بنابراین زمانی که ما در اوج کار می کردیم، تلویزیونی مثل ترکیه در حضیض بود.

یادم می آید زمانی یکی از فیلمبرداران ما حدود ۲۵ سال پیش به ترکیه رفته و دوربین ۱۶ میلی متری جهت آن ها فروخته بود و آن ها مطرح کرده بودند که اگر باز هم از این دوربین ها دارید، بیاورید. الان آن ها صاحب امکاناتی هستند که ما بلد نیستیم با آن کار کنیم. در دیجیتال آنقدر پیشرفت کرده اند که ما از ترک ها هم عقب افتاده ایم. شما اگر نگاه خیلی گذرا و سطحی به منزل های مردم بیندازید می بینید که چه اتفاقی افتاده است.

اتفاق این است که کل تلویزیون ما ۱۰ درصد تماشاگر دارد و کل تلویزیون ترکیه و دیگر ماهواره ها ۹۰ درصد جمعیت را پوشش می دهد، چرا؟ جهت اینکه رنگ و لعاب بهتری دارند، جهت آنکه سوژه های تکراری ندارند و جهت آنکه دست و بال بازتری دارند و از آن طرف هم به قدر کفایت به اخلاقیات ما لطمه می زند و به اندازه کافی به مناسبات خانوادگی ما آسیب می زند و اصلا مدیریت ها را نمی بینیم که قدری دلواپس این مساله باشند. یعنی باز هم سوژه های تکراری کار می کنیم و باز هم با خودمان تعارف می کنیم و جلوی پای خودمان بلند می شویم و مدام می گوییم ما متمدن ترین کشور دنیا و دینی ترین کشور دنیا هستیم. در حالی که واقعیت این است که این طورها هم نیست.

امین تارخ بعد از دو سال دوری از تلویزیون بار دیگر با سریال رمضانی «رهایم نکن» به تلویزیون بازگشته هست. او که در سریال های رمضانی متعددی ایفای نقش کرده هست، در ا

این بازیگر با اشاره به سریال های ترکیه ای و فیلم های مطرح دنیا، گفت: ما از این طرف و آن طرف در حال ضربه خوردن هستیم. از سریال های ترکیه ای یک جور آسیب می بینیم. از فیلم های آمریکایی یک جور ضربه می بینیم البته که می گوییم طبیعتا باید نظارت باشد ولی باید یک جورهایی همه فعالیت ها حساب و کتاب داشته باشد. به خاص مناسبات فرهنگی. این بدهید معنا نیست که ما نظارت های مزاحم را اعمال کنیم و تن به اعتماد به جامعه فرهنگی و هنری ندهیم. فکر می کنم دیگر همه می دانند بی حجابی و بدحجابی چیست. همه می دانند که سوژه های غیرقابل مطرح چیست. کمی فقط اعتماد مورد نیاز است که وجود داشته باشد تا شرایط فرهنگی قابل تأمل باشد.

تارخ با بیان اینکه تلویزیون به بازیگران و صورت های معروف اعتماد ندارد، در عین حال گفت: اخیرا شاهد این هستیم که گاهی یک خط قرمزهایی که قبلا وجود داشت کمرنگ شده است و مایل به صورتی شده است است ولی هنوز هست. تا کی تبدیل به خط های غیرمزاحم شود واقعا معلوم نیست.

تارخ در بخش نهایی گفت وگوی خود مطرح کرد: ما آرزو داریم در مملکت خودمان کار کنیم و در مملکت خودمان شاهد تولیدات فرهنگی شایسته ای باشیم و در دنیا هم سرمان را اوج بگیریم. تلویزیون نیز باید خودش را اصلاح کند تا سیاست های فرهنگی دوام داشته باشد و این همه مدیریت های دمدمی مزاج نداشته باشد وگرنه اهالی هنر ثابت کردند که لیاقت و شایستگی و توانش را دارند و ثابت هم کرده اند که دو سال پشت سر هم اسکار بگیرند و در جشنواره های معتبر دنیا شرکت کنند و این مدیران فرهنگی هستند که باید از این دوستان حداکثر استفاده را ببرند.

واژه های کلیدی: سریال | بازیگر | مدیریت | بازیگری | بازیگران | تلویزیون | تلویزیون | اخبار فرهنگی و هنری

امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود / امین تارخ

امیدوارم تلویزیون چندصدایی شود / امین تارخ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs